SPECIALIST RECUPERARE ACCIZE, Cod 0368

  • Postat pe 1 Aug 2020
  • Oil & Gas / Transporturi
  • Bucuresti, Romania

Specialist recuperare acciza

Compania angajatoare oferă servicii de recuperare TVA și accize pentru companiile ce activează în domeniul transportului internațional, aparținând unui grup cu o prezență de 15 ani în piață, cu o cultură organizațională orientată către servicii de înaltă calitate, respect pentru client și relații sănătoase la nivelul echipei.

OBIECTIVUL POSTULUI

  • Să administreze serviciul de recuperare a accizei la motorina din Europa oferit clienților din portofoliu;
  • Să rezolve cu profesionalism toate cererile și reclamațiile clienților din aria sa de competenta.

RESPONSABILITĂȚI:

  • Contactează clienții din portofoliul sau pentru obținerea documentelor și informațiilor necesare rambursării accizei;
  • Urmărește să obțină de la toți clienții contactați documentele solicitate;
  • Procesează documentele și informațiile primite de la clienți, pregătește și trimite către autoritățile fiscale cererile de rambursare a accizei;
  • Trimite către clienți, periodic, în funcție de termenele impuse de autoritățile fiscale ale fiecărei țări de unde se recuperează acciza, informațiile pentru obținerea documentelor necesare rambursării accizei;
  • Comunică cu autoritățile fiscale pentru a finaliza procesul de rambursare a accizei pentru fiecare cerere de rambursare;
  • Verifică periodic pe site-urile autorităților fiscale modificările de legislație care afectează rambursarea accizei;
  • Verifică periodic site-urile competiției;
  • Comunică reprezentaților de vânzări statusul obținerii informațiilor și documentelor de la clienți și al recuperării accizei pentru cererile depuse. Solicită ajutor în obținerea documentelor de la clienți acolo unde este nevoie;
  • Participa activ la dezvoltarea aplicațiilor utilizate în companie.
  • Responsabilitate privind cunoașterea și respectarea politicilor și procedurilor companiei.

CERINȚE

  • Bune abilitați de organizare și atenție la detaliu;
  • Bune abilitați de comunicare;
  • Orientare spre rezultate;
  • Bune abilitați de înțelegere, procesare logică a informațiilor și de utilizare a noilor informații în situații similare;
  • Bune abilitați de operare calculator: Word, Excel, Outlook, Acces, navigare Internet pentru identificare de informații relevante în domeniul de activitate;
  • Cunoștințe de limba engleza și italiana la nivel mediu (funcțional în ce privește înțelegerea și emiterea de mesaje scrise și verbale).

CE SE OFERĂ

  • Companie cu mediu plăcut de lucru și modalitate de relaționare non-formala, deschisa, fără constrângeri procedurale rigide;
  • Pachet salarial competitiv;
  • Organizație stabila.

Pentru a aplica la acest job va invitam sa trimiteti CV-ul pe office@talentreserve.ro sau sa completati formularul de aplicare de mai jos.

Metrou Aurel Vlaicu
View on Maps