Sales Manager solutii e-commerce, full time, hibrid, Bucuresti

  • Postat pe November 7, 2022
  • Comert, IT, Software development and related services, Vanzari
  • Bucuresti, Romania

Compania angajatoare are management românesc și o prezență de peste 15 ani în piața soluțiilor software personalizate precum și în zona de e-commerce, cu know how în implementarea unor platforrme din topul celor existente în industria e-commerce.

Managementul companiei angajatoare abordează cu maturitate și responsabilitate resursa umană, conștientizând valoarea acesteia pentru succesul și sustenabilitatea afacerii.

Obiectivul postului

Creșterea vânzărilor de soluții e-commerce prin managementul adecvat al echipei de vânzări, atât în ceea ce privește indicatorii cantitativi cât și pe cei calitativi, precum și prin alinierea la filosofia și modelul de business al companiei.

Responsabilitati principale specifice postului:

  • Intelege afacerea in profunzime – model de business, viziune, strategie, resurse, mediu extern, etc si isi actualizeaza continuu cunostintele
  • Cunoașterea și valorificarea membrilor echipei, oferirea de suport profesional și personal pentru maximizarea potențialului fiecărui membru
  • Atingerea target-ului de vânzări anual de către echipa coordonată.
  • Colaborează cu managerul general și reprezentanții departamentului operațional în vederea stabilirii unor procese clare de lucru intra și între echipe, având ca scop eficientizarea activității și satisfacția clienților
  • Îmbunătățirea competentelor necesare in activitatea zilnica precum si dezvoltarea profesionala individuala proprie

Profil

  • Experiența în vânzări B2B de min 5 ani, în domeniul e-commerce sau alte domenii conexe și relevante IT care facilitează înțelegerea acestei industrii
  • Experiență în coordonarea unei echipe de vânzări (atât orientarea către rezultate cât și crearea unui mediu de lucru sănătos, orientat către dezvoltarea oamenilor)
  • Maturitate emoțională și profesională demonstrată în comportament și discurs
  • Curiozitate, deschidere catre invatare, spirit intraprenorial
  • Cunoștințe in domeniul platformelor, soluțiilor și modelelor specifice de business de tip e-commerce
  • Buna cunoaștere a pieței jucătorilor din industrie
  • Gandire strategica, logica, structurata
  • Excelente abilitatati de analiza a informatiilor: text, cifre, financiare de nivel avansat de complexitate
  • Buna abilități de comunicare interpersonala, claritate exprimare scris si verbal
  • Negociere si influenta
  • Buna capacitate de organizare si prioritare
  • Operare PC: Word, Excel, Outlook
  • Cunoștințe de limba engleza cel puțin nivel mediu (B2)
  • Disponibilitate de lucru de tip hibrid și pe contract de colaborare
  • Disponibilitate pentru deplasare, ocazional, punctual când aceasta presupune creșterea probabilității de închidere cu succes a unei vânzări.

Program de lucru: Full time, hibrid

Pentru a aplica la acest job va invitam sa trimiteti CV-ul pe office@talentreserve.ro sau sa completati formularul de aplicare de mai jos.