JOB: EXPERT CONTABIL, CECCAR, Ploiesti, Cod 0376

  • Postat pe 19 Oct 2020
  • Materiale constructii
  • Ploiesti, Romania

Activitatea se desfășoară în localitatea Popești (Brazi), jud. Prahova

Compania angajatoare își desfășoară activitatea de producție și vânzare / distribuție la nivel național în domeniul materialelor de construcții și este prezenta pe piața de peste 20 de ani; asigura cel mai mare stoc din țară pentru categoria sa de produse, oferind peste 500 modele, de este orientata către introducerea inovației in business și în același timp manifesta o preocupare reala fata de angajații săi.

Responsabilități

  • Organizeaza si asigura efectuarea corecta si la timp a inregistrarilor in contabilitate, cronologic si sistematic, potrivit planurilor de conturi si normelor pe baza documentelor justificative ale tuturor operatiunilor patrimoniale.
  • Realizeaza declaratiile contabile de: TVA, impozit pe profit, alte taxe
  • Controlul inventarului, incasarilor si platilor neefectuate
  • Monitorizeaza schimbarile in legislatia financiar-contabila si asigurara respectarea de catre companie a tuturor reglementarile financiare, contabile, legislative, impozite si taxe;
  • Asigura indeplinirea obligatiilor societatii catre bugetul de stat, unitati bancare, furnizori etc.
  • Asigura intocmirea la timp si in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor semestriale si anuale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari
  • Supervizeaza realizarea situatiilor contabile lunare
  • Avizeaza operatiunile contabile derulate
  • Calculeaza impozitul pe profit;
  • Intocmeste situatiile financiare obligatorii si a declaratiilor conexe;
  • Participa activ la dezvoltarea sistemului informatic pe modulele de contabilitate

Profil:

  • Studii de specialitate superioare, in domeniul contabilității)
  • Autorizatie CECCAR de expert contabil
  • Experiență de minim 5 ani în domeniul contabilității complete
  • Grad ridicat de implicare, independenta si autonomie in luarea deciziilor
  • Proactivitate si initiativa
  • Aptitudini analitice si atentie la detalii
  • Capacitate de mobilizare rapida si initiativa
  • Rezistenta la stres
  • Abilitati in utilizarea si intelegerea sistemelor informatice in contabilitate
  • Abilitati de raportare si analiza financiara

Pentru a aplica la acest job va invitam sa trimiteti CV-ul pe office@talentreserve.ro sau sa completati formularul de aplicare de mai jos.

Brazi - Popesti, Prahova
View on Maps