JOB: CONTABIL Bucuresti (Cod: 0412)

  • Postat pe 28 Jun 2021
  • Bucuresti, Romania

Compania angajatoare activează în domeniul distribuției de produse pentru nutriția culturilor agricole (îngrășăminte lichide la îngrășăminte solubile în pulbere, de la  microelemente până la chelați de fier, de la activatori nutriționali până la complementare.

Locația jobului: sector 3, zona metrou Mihai Bravu

Responsabilități

–       Organizează și supervizează deparatmentul Contabilitate;

–       Organizează și asigură efectuarea corectă și la timp a înregistrărilor în contabilitate, cronologic și sistematic, potrivit planurilor de conturi și normelor pe baza documentelor justificative ale tuturor operațiunilor patrimoniale.

–       Realizează declarațiile contabile de: TVA, impozit pe profit, alte taxe;

–       Realizează controlul inventarului, încasărilor și plăților neefectuate;

–       Monitorizează schimbările în legislația financiar-contabila și asigurară respectarea de către companie a tuturor reglementările financiare, contabile, legislative, impozite și taxe;

–       Organizează și păstrează evidență inventarului de mijloace fixe în conformitate cu legislația în vigoare;

–       Asigură îndeplinirea obligațiilor societății către bugetul de stat, unități bancare, furnizori etc.

–       Se sigură de întocmirea la timp și în conformitate cu dispozițiile legale a balanțelor de verificare, bilanțurilor semestriale și anuale, precum și a situațiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari;

–       Supervizează realizarea situațiilor contabile lunare;

–       Urmărește fluxul de numerar și planifică plățile

–       Calculează impozitul pe profit;

–       Deleagă sarcini către suborbonțtii direcți și se asigura de rezolvarea acestora;

–       Păstrează confidențialitatea privind acțiunile prezente și viitoare din cadrul departamentului în care își desfășoară activitatea;

–       Propune măsuri pentru îmbunătățirea și planificarea eficientă a activității din departament.

Profil

–       Experiență pe un post similar minim 10 ani

–       Deținerea tuturor autorizațiilor la zi necesare desfășurării activității contabile

–       Grad ridicat de implicare, independența și autonomie în luarea deciziilor;

–       Capacitatea de a lucra în echipa

–       Capacitatea de a comunica interpesonal și în cadru organizațional

–       Proactivitate și inițiativa

–       Capacitate de analiză și previzionare bugetară:

–       Aptitudini analitice și atenție la detalii;

–       Capacitate de a gestiona în mod calm situații diverse specifice rolului;

–       Abilități în utilizarea și înțelegerea sistemelor informatice în contabilitate

–       Experiență în lucrul cu programe informatice de contabilitate

–       Bune cunoștințe de Excel, comunicare pe email

Pentru a aplica la acest job va invitam sa trimiteti CV-ul pe office@talentreserve.ro sau sa completati formularul de aplicare de mai jos.

Metrou Mihai Bravu
View on Maps