JOB ANALIST COMERCIAL Bucuresti

  • Postat pe 7 Feb 2020
  • Echipamente masini si accesorii, Design, Publicitate
  • Bucuresti, Romania

Compania angajatoare este un furnizor de echipamente, accesorii  (si service)  si materiale,  pentru industria de publicitate si decor, cu o prezenta de peste 25 de ani in piata, cu birouri in Cluj si Bucuresti.

Postul de analist comercial este in legatura directa cu departamentul de vanzari, dar si cu managmentul companiei, pentru furnizarea de rapoarte de eficienta a vanzarilor precum si situatii si rapoarte de eficienta  operationala.

Responsabilitati Job post Analist Comercial

  • Urmarirea si furnizarea rezultatelor pentru indicatorii de performanta ai departamentului de vanzari;
  • Furnizarea rapoartelor standard si la cerere si optimizarea acestora;
  • Monitorizarea riscului aferent clientilor (incluzand administarea si
  • negocierea contractelor cu furnizorii de rapoarte de credit si asigurari de credite comerciale);
  • Intretinerea bazei de date clienti si produse;
  • Participare la realizarea bugetului departamentului comercial si urmarire lunara a acestuia;
  • Realizarea rapoartelor zilnice, saptamanale, lunare, cu privire la situatia vanzarilor (pe canale de vanzare, produse, categorii de produse, branduri), fata de bugetul alocat, fata de forecast si comparativ cu evolutia in perioada similara anului anterior;
  • Realizarea diverselor rapoarte la cerere pentru management;
  • Realizarea rapoartelor/ analizelor de vanzari ad hoc; elaborarea rapoartelor privind evolutia companiei in piata de profil pe baza datelor primite de la companiile specializate in cercetarea de piata;.
  • Colaborare cu alte departamente: IT (pentru a asigura alinierea informatiilor despre vanzari in toate sistemele de raportare si Financiar (preturi, rapoarte de venituri).
  • Monitorizarea si analiza activitatii / performantelor fortei de vanzari (interna cat si cea a distribuitorilor); monitorizarea conditiilor contractuale (preturi, termene de plata, discounturi), ale diferitelor categorii de clienti BIC si reconcilieri;
  • Participare / implicare in stabilirea politicii de pret / vanzare a companie;

Profil

  • Studii superioare absolvite (de preferat domeniul economic / tehnic)
  • Experienta anterioara in domeniul analizei cantitative a informatiei minim 3 ani
  • Capacitatea de a gandi la nivel macro / sistemic, cauza – efect
  • Excelente abilitati de analiza a informatiei, de identificare conexiuni si disfunctii in datele analizate, modele predictive
  • Acuratete in lucrul cu datele
  • Bune abilitati de managementul timpului, respectarea termenelor limita
  • Buna abilitati de comunicare organizationala si interpersonala, orientare catre colaborare
  • Responsabilitate, profesionalism
  • Experienta in lucrul cu sisteme informatice de tip ERP
  • Excelente abilitati de lucru in Excel
  • Limba engleza – cel putin nivel intermediar
  • Disponibilitate de deplasare ocazionala la biroul companiei in Cluj

Pentru a aplica la acest job va invitam sa trimiteti CV-ul pe office@talentreserve.ro sau sa completati formularul de aplicare de mai jos.